Od 1 września br. teren wygaszonej szkoły w Toporzyku ma nowego najemcę. Stowarzyszenie „Radość z życia” planuje uruchomić tam kolejną placówkę edukacyjną przeznaczoną dla osób zmagających się z niepełnosprawnością.
31 sierpnia był ostatnim dniem formalnego działania Szkoły Podstawowej w Toporzyku. Uczyło się tam nieco ponad trzydzieścioro dzieci, zaś roczny koszt funkcjonowania szkoły przekraczał grubo ponad milion złotych.
– Chcę, aby budynek byłej szkoły w Toporzyku nadal tętnił życiem oraz był miejscem pracy i świadczenia usług dla ludności i jednocześnie nie obciął budżetu gminy. Dlatego podjąłem dwutorowe działania – informuje Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek. – Z jednej strony powołałem zespół, który miał za zadanie wypracować koncepcję funkcjonowania obiektu. Rozważane był m.in. utworzeni filii Środowiskowego Domu Samopomocy. Drugą opcją był wynajem budynku na cele oświatowe, w tym oświaty specjalnej. To się udało.
Od 1 września obiekt został wynajęty dla Stowarzyszenia Radość z życia. Na najbliższe miesiące planowane są prace adaptacyjne. Nauka ma ruszyć od 1 stycznia, jeżeli Stowarzyszenie uzyska niezbędne zgody Sanepidu i Starostwa Powiatowego w Świdwinie.
Na terenie obiektu mają być prowadzone zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami. Początkowo powstać ma Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy oraz zajęcia dla osób z grupy 25 plus. W późniejszym czasie pojawi się możliwość kontynuacji edukacji i rozwoju w placówkach różnego szczebla dla dorosłych osób niepełnosprawnych.
Szkolnictwo specjalne – to ogromna dziura w usługach dla mieszkańców gminy Połczyn Zdrój i nie tylko. Toporzyk mieści się zaledwie 10 km od Połczyna. Obecnie, dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego zmuszone są dojeżdżać nawet po kilkadziesiąt kilometrów, aby uzyskać właściwą opiekę. Wkrótce każdy chętny będzie miał znacznie bliżej, a zatrudnienie przy nowej formie działalności znajdą miejscowi nauczyciele i pracownicy obsługi.
Stowarzyszenie Pomocy dzieciom Niepełnosprawnym „Radość z życia” istnieje od 2012 roku. Wtedy też powołało do życia Ośrodek Rehabilitacyjno –Edukacyjno – Wychowawczy w Gudowie. Na dzień dzisiejszy prowadzą też placówkę w Wałczu i otwierają kolejną na terenie województwa zachodniopomorskiego. Stowarzyszenie zatrudnia 64 pracowników. Kadra stowarzyszenia to bardzo wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie pedagogiki specjalnej, fizjoterapii, logopedii, nauk zajmujących się szeroko rozumianą terapią i edukacją. Stowarzyszenie ma pod swoimi skrzydłami 130 podopiecznych.
