Stowarzyszenie Jogi Akademickiej „FENIKS”
w Połczynie Zdroju
instruktor Rafał Chojecki
Telefon 502 655 166
CO TO JEST JOGA AKADEMICKA?
Jogę Akademicką charakteryzuje naukowe podejście do systemu indyjskiej jogi.
Zgodnie z definicją zaczerpniętą ze strony Stowarzyszenia Jogi Akademickiej – to system pracy z ciałem oparty na ćwiczeniu asan hatha jogi w połączeniu z technikami relaksacyjnymi, bezpieczny i odpowiedni dla osób w każdym wieku.
W jodze akademickiej korzystamy z techniki pracy z ciałem i umysłem, które są powtarzalne, mierzalne i sprawdzone doświadczalnie. Poszczególne techniki i metody mogą pochodzić z różnych szkół jogi pod warunkiem, że dają się zweryfikować naukowo.
Mamy zatem unikalną możliwość skorzystania ze sztuki o starożytnych korzeniach w bezpieczny dla współczesnego człowieka sposób. Hatha joga akademicka oznacza spełnienie standardów w zakresie przekazywania umiejętności instruktorom w warunkach uniwersyteckich oraz umocowanie w polskim
i międzynarodowym systemie edukacji.
JOGA NA ZDROWIE
Celem tej formy rekreacji ruchowej jest utrzymanie i poprawa zdrowia psychofizycznego.
W Polsce zainteresowanie jogą istnieje nieprzerwanie od lat 60-tych. Prekursorami jogi w naszym kraju byli Malina Michalska, Leon Cyboran, Maria Stróżyk, Jerzy Jagucki oraz prof. prof. Wiesław Romanowski, Stanisław Grochmal oraz Tadeusz Pasek.
Panu prof. Januszowi Szopie oraz zespołowi zawdzięczamy realizację szeregu projektów badawczych nad jogą i publikacji oraz formułę organizacyjną Stowarzyszenia Jogi Akademickiej.
Praktyka asan daje unikalną możliwość zniwelowania negatywnych skutków stresu, które mogłyby dać znać o sobie jako niemal powszechne dziś dolegliwości kręgosłupa, zakłócenia snu i wagi ciała.
Obserwacje wskazują, że joga ma ogromną wartość profilaktyczną w zakresie zapobiegania nowotworom, chorobie wieńcowej i wrzodowej, pomaga zapobiegać nerwicom, uzależnieniom i depresjom. Ćwiczący jogę są po prostu spokojniejsi i szczęśliwsi.
Wielu lekarzy coraz lepiej zna i docenia profilaktyczne i terapeutyczne korzyści płynące z praktyki.
PRAKTYKA
Sesja jogi akademickiej obejmuje pracę z całym ciałem i jest niepodzielną całością.
Kluczowa jest regularność i systematyczność oraz warunki wykonania praktyki. Ćwiczymy starannie i powoli w granicach swoich możliwości, przy zachowaniu koncentracji na każdym ćwiczeniu – aby wykonać je prawidłowo i bezpiecznie przy naturalnym oddechu. Każda sesja zawiera specjalistyczne przygotowanie, następnie praktykę właściwą oraz relaks.
Korzystamy z pomocy takich jak maty, paski, liny, kostki i pianki. Przydatny może być także koc do ćwiczeń i zapobiegający wychłodzeniu podczas relaksu. Najważniejszą zasadą w Jodze Akademickiej podczas praktyki asan jest zachowanie zdrowego rozsądku.
PODSUMOWUJĄC
1. Czerpiemy ze starożytnej tradycji ćwiczeń jogi.
2. Korzystamy z nauk o kulturze fizycznej, medycyny i psychologii.
3. Poprzez praktykę doświadczamy, że człowiek jest jednością biopsychiczną.
4. Praca nad jednym z tych obszarów wpływa pozytywnie na drugi.
5. Największe korzyści odnoszą osoby poszukujące metod regulacji wagi ciała, poprawy jakości snu, unormowania ciśnienia tętniczego krwi oraz złagodzenia dolegliwości kręgosłupa.
6. Ćwiczą z nami osoby w różnym wieku, świadomie dozując intensywność praktyki.
7. Nasze zajęcia mają autoryzację Stowarzyszenia Jogi Akademickiej.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZAJĘĆ?
Ćwiczymy boso w wygodnych strojach, przed zajęciami nie przejadaj się, telefon i biżuteria nie będą potrzebne. Pomoce do ćwiczeń są na sali, jeśli chcesz mieć własne zapytaj.
Odpłatność za sesję pokrywa koszt wynajęcia sali i pomoce do ćwiczeń, szczegóły u prowadzącego.
KIEDY ZAJĘCIA ?
Zajęcia są prowadzone w Sanatorium IRENA w Połczynie Zdroju: w poniedziałki, środy i piątki 19.00.










