W dniu 10 września br. Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek spotkał się z Grażyną Filipowicz, z domu Perucką. Mieszkanka wsi Brusno (gm. Połczyn-Zdrój) na zaproszenie Ministra Obrony Narodowej w dniu 1 września br. uczestniczyła w państwowych obchodach 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. To jedna z najbliższych żyjących członków rodziny kaprala Bronisława Peruckiego, obrońcy Westerplatte i kawalera „Virtuti Militari”.
W ubiegłym roku w czasie prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na terenie półwyspu helskiego znaleziono szczątki pięciu żołnierzy, którzy zginęli w wyniku bombardowania przez Niemców Wartowni nr 5 w dniu 2 września 1939 roku.
Identyfikacji szczątków dokonał Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na podstawie porównania materiału genetycznego pobranego ze szczątków z materiałem genetycznym członków ich rodzin.
Wśród zidentyfikowanych był kapral Bronisław Perucki. Podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda wręczył noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców składnicy wojskowej na Westerplatte. Pani Grażyna Filipowicz, jako najstarsza córka Mariana – brata Bronisława Peruckiego, taką notę otrzymała.
Bronisław Perucki jako jedno z pięciorga dzieci Katarzyny z Gajów i rolnika Kacpra urodził się w 1915 r. Rodzina pochodziła z miejscowości Rączki (obecnie woj. Świętokrzyskie, powiat Włoszczowski). Według relacji rodzinnych od dziecka pasjonował się lotnictwem (podobno miał skonstruować własny samolot). W 1938 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w 85 Pułku Piechoty w Nowej Wilejce pod Wilnem. Ukończył pułkową szkołę podoficerską i awansował na kaprala. W dniu 13 sierpnia 1939 r. w grupie 25 żołnierzy z 19 Dywizji Piechoty w Wilnie przybył na Westerplatte w ramach wzmocnienia załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
1 września 1939 r. o godz. 4.45 spadły pierwsze niemieckie pociski artyleryjskie na polską składnicę na Westerplatte, tym samym II wojna światowa stała się faktem dokonanym. Kpr. Perucki wchodził w skład oddziału wartowniczego. Pierwszego dnia walk żołnierze polscy odparli kilka ataków niemieckich z lądu i morza. 2 IX po godz. 18-tej lotnictwo niemieckie rozpoczęło bombardowanie Westerplatte. Nalot trwał ok. pół godziny. Podczas bombardowania zmiana kpr. Peruckiego przebywała na wartowni nr 5. Budynek bezpośrednio trafiony bombą lotniczą, właściwie przestał istnieć. Zawalony strop i ściana przygniotły obrońców. Zginął kpr. Bronisław Perucki i 4 żołnierzy.
Rodzeństwo Bronisława, Marian i Genowefa, wraz z mamą Katarzyną po II Wojnie Światowej przybyli na tzw. ziemie odzyskane i tu na terenie Gminy Połczyn-Zdrój pozakładali swoje rodziny. Matka Katarzyna urodzona w 1885 r. zmarła 19 marca 1962 r., Marian ur. 11.11.1929 r. zmarł 04.02. 2005 r., Genowefa (zamężna Smolich) ur. 13.01.1924 r. zmarła 30.08.2010 r.