W związku z wejściem w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci umożliwiającej otrzymanie świadczenia wychowawczego w kwocie 500 zł na dziecko przypominamy, w jaki sposób można się ubiegać o przyznanie tego świadczenia.
Wniosek w tej sprawie można pobrać, a następnie złożyć, w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Połczynie-Zdroju mieszczącego się przy ulicy Koszalińskiej 8a, który z upoważnienia Burmistrza Połczyna-Zdroju realizuje to zadanie na terenie naszej gminy. Pracownicy Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych oczekują na zainteresowanych od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7.30 do 15.00 oraz w piątki od godziny 7.30 do 17.00 (wydłużone godziny urzędowania obowiązują do dnia 01.07.2016 r.). Polecamy ten sposób złożenia wniosku szczególnie w bardziej złożonych sprawach, np. ze względu na uzyskanie i utratę dochodu, przy skomplikowanej sytuacji rodzinnej lub gdy członek rodziny przebywa poza granicami Polski.
Możliwe jest wysłanie wypełnionego wniosku i ewentualnych załączników za pośrednictwem Poczty Polskiej, druk wniosku do wypełnienia dostępny jest m.in. na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/wzor-wniosku-o-swiadczenie-wychowawcze/
Najwygodniejszą formą ubiegania się o świadczenie wychowawcze jest złożenie go w formie elektronicznej. Jest to możliwe na kilka sposobów.
Wykorzystanie portalu http://empatia.mrpips.gov.pl/ wymaga posiadana podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, co może czynić tę drogę niezbyt popularną, jednak tylko w tym przypadku wszystkie etapy załatwienia sprawy od złożenia wniosku do doręczenia decyzji realizowane są w formie elektronicznej. W pozostałych przedstawionych niżej opcjach poza samym złożeniem wniosku pozostałe elementy procedury załatwiane są w tradycyjnej, „papierowej”, formie.
Osoby posiadające konto na platformie e-PUAP lub PUE-ZUS mogą złożyć wniosek za pośrednictwem tych portali. Jednak prawdopodobnie najpopularniejszą formę, ze względu na największą dostępność, stanowić będzie wykorzystanie systemów bankowych.
Poniżej prezentujemy listę banków, które umożliwiają swoim klientom, mającym dostęp do bankowości elektronicznej, złożenie wniosku za pośrednictwem własnych systemów informatycznych:
Alior Bank SA
Bank BPH SA
Bank Handlowy w Warszawie SA
Bank Millennium SA
Bank Ochrony Środowiska SA
Bank Pekao SA
Bank Pocztowy SA
Bank Polskiej Spółdzielczości SA
Bank Zachodni WBK SA
Credit Agricole Bank Polska SA
Deutsche Bank SA
Eurobank
FM Bank PBP SA (Smart Bank)
Getin Noble Bank SA
ING Bank Śląski SA
mBank SA
PKO Bank Polski SA
Raiffeisen Bank Polska SA
SGB-Bank SA
Bez względu na wybór sposobu złożenia wniosku prosimy pamiętać, że nie ma powodu do pośpiechu, ponieważ na złożenie dokumentów bez utraty wyrównania świadczenia od kwietnia mają Państwo czas do dnia 01.07.2016 r. włącznie.
Zgodnie z ustawą gminy mają 3 miesiące na rozpatrzenie sprawy i wypłatę świadczenia. Jakkolwiek jako realizatorzy tego nowego zadania dołożymy wszelkich starań, by nastąpiło to szybciej, należy się liczyć z tym, że pierwsze wypłaty nastąpią nie wcześniej niż w maju i będą obejmowały tylko część wnioskodawców.
W celu usprawnienia i przyspieszenia załatwiania spraw prosimy, by osoby, które nie pobierają obecnie zasiłków rodzinnych, składając wniosek, dysponowały własnymi dowodami osobistymi oraz aktami urodzenia albo dokumentami tożsamości dzieci ujmowanych w składzie rodziny. Apelujemy także, by składane wnioski były kompletnie wypełnione – przyczyni się to do skrócenia kolejek oraz pozwoli uniknąć konieczności ponownej wizyty w celu uzupełnienia wniosku lub innych dokumentów.
Gdzie szukać informacji?
Kontakt z realizatorami programu „Rodzina 500 plus” w gminie – tel. 94 3666246
Infolinia Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie – 91 430 34 25, 91 430 37 41, 94 342 82 16
Infolinia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – 22 529 06 68
Materiały informacyjne MRPiPS – http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/