Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela w Redle pozyskała środki w wysokości 47498,0 zł na remont dachu w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łęgach. Oprócz remontu części pokrycia dachowego wymienione zostały na miedziane obróbki blacharskie oraz wymieniono uszkodzoną część orynnowania. Remont ten zabezpieczył przed całkowitym zniszczeniem budynek Kościoła, który wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi nasze lokalne dziedzictwo.
Jednym z potencjałów naszego regionu jest dziedzictwo kulturowe i zabytki. Małe wiejski kościółki stanowią tu niezwykle ważny element. Dlatego też tak istotna jest aktywna ochrona wszystkich zabytków, przez co zachowujemy dziedzictwo kulturowe. Dzięki przeprowadzonemu remontowi Kościół w Łęgach, stanowiący atrakcję turystyczną, dostępny będzie dla większej liczby turystów odwiedzających zarówno naszą gminę jak i powiat świdwiński. Turyści obok wyremontowanego Kościoła zwiedzić mogą również niezwykle malowniczą miejscowość jaką są Łęgi, które były siedzibą rodu von Manteuffel. Od 1928 r. majątek należał do Gerharda von Hagen. Tu urodził się Albrecht von Hagen, który został stracony w 1944 r. za udział z zamachu na Hitlera. W latach 90 poprzedniego stulecia dwór nabyli potomkowie Albrechta von Hagen, którzy założyli tu Stowarzyszenie Rozwoju Łęg im. Elisabeth i Gerharda von Hagen. Obecnie majątek znajduje się w rękach prywatnych. Kościół wybudowano w 1845 r. Jego fundatorem był ówczesny właściciel wsi Henrich von Hagen. Kościół wybudowany został z kamienia na planie wydłużonego prostokąta. Dach świątyni jest dwuspadowy, pokryty ceramiczną, glazurowaną, zakładkową dachówką. Nad dachem góruje kwadratowa trzykondygnacyjna wieża, zakończona wysoką drewnianą latarnią. Okna kościoła zakończone są ostrołukowo. W kościele warto zwrócić uwagę na emporę drewnianą, na której zachował się prospekt organowy i organy z II połowy XIX w. Z wyposażenia kościoła zachowały się: ławy drewniane dla wiernych, neogotycki mosiężny świecznik, przed kościołem wkopana gotycka chrzcielnica pochodząca z XIV-XV w. Na wieży kościelnej zawieszone są dwa dzwony. Jeden z nich to dzwon spiżowy pochodzący z 1927 r., odlany w Erfurcie, ufundowany przez Gerharda Hagena z okazji narodzin jego pierwszego wnuka oraz 80-tej rocznicy urodzin prezydenta Rzeszy Niemieckiej – marszałka Hindenburga. Drugi dzwon wykonany został z żelaza w latach 20-tych XX w. Kościół otacza duży plac przykościelny, na którym rosną stare drzewa, w tym lipy i kasztanowce. Świątynia otoczona jest murem. Z kościołem graniczy park dworski, w nim kaplica parkowa z XIX w, którą wyremontowano ze środków Fundacji Polsko- Niemieckiej. Bogata historia, o której świadczy wiele innych zabytkowych budowli m.in. budynek dawnej gorzelni, słodowni, domów w zespole folwarcznym, sprawia, że miejscowość jest chętnie odwiedzana przez dawnych mieszkańców – Niemców, którzy przed wojną zamieszkiwali te ziemie oraz licznych turystów. Usadowiony na wzgórzu kościół jest wizytówką nie tylko Gminy Połczyn-Zdrój, ale całego obszaru powiatu świdwińskiego.
Wokół kościoła toczy się życie społeczne wsi, tu mieszkańcy przychodzą na modlitwę, organizowane są spotkania grup młodzieżowych, przy kościele odbywają się spotkania i festyny parafialne. Jest ważnym elementem budowania więzi, poczucia tożsamości i integracji. Budynek kościoła stanowi bardzo ważne miejsce w codziennym życiu mieszkańców całego sołectwa, które zamieszkuje ponad 300 osób. Dotychczas parafia pozyskała środki na remont chodnika i zagospodarowanie zieleni wokół kościoła, który stanowi wizytówkę wsi. W ramach zakończonego projektu wyremontowany został dach. Z uwagi na stan bezpieczeństwa ludzi przebywających w kościele oraz ochronę przed opadami atmosferycznymi remont ten był niezbędny i bardzo pilny.
Parafia wniosek na remont Kościoła złożyła do Lokalnej Grupy Działania – „Powiatu Świdwińskiego” w ramach ogłoszonego konkursu na projekty grantowe.
Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach Poddziałania 19.2 „ Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.



